Pranie naše každodenné.
Dnes vyperiem spolu s tebou. Poďme na to. Mám tu 11 doporučení z praxe.
Bielizeň si vytriedime podľa farby a materiálu. Základ je mať vždy čistú práčku. Pracie prípravky vkladáme priamo v špeciálnej odmerke do bubna k bielizni, nakoľko Eurona prípravky na pranie sú už bez zbytočných plnidiel a preto sú ľahké. Pokiaľ by sme ich dali v práčke do priehradky na prášok, mohol by prášok zostať cestou do bubna v útrobách práčky a nerozpustil by sa. Z tohto dôvodu používam už iba odmerku, ktorú potom vytiahneme vždy prázdnu a čistú, pripravenú k ďalšiemu použitiu. A priehradka na prášok tak zostane tiež krásna a čistá.
Poďme sa pozrieť na to čo potrebuješ vyprať. Sú to uteráky, spodné prádlo, bežné tričká alebo nedajbože Ti nechala žena oprať aj jej veci- napr: blúzku? Tak pekne po poriadku – krok za krokom. Triedenie podľa farby bude:
Teraz príde na rad triedenie podľa materiálu. Čím jemnejší, tým nižšia bude teplota vody a prací program. Pre správne roztriedenie pomôžu aj ceduľky na oblečení. Takisto uteráky neperieme spolu s jemným materiálom. Uteráky je dobré naučiť sa prať ich oddelene od iného prádla a vytriediť si ich aj podľa farby.
Každý máme doma inú práčku, inú tvrdosť vody a preto to chvíľu trvá, kým vychytáme všetky muchy a konečne aj to naše prádlo začne byť nielen vyprané, ale hlavne čisté, mäkké, bez škvŕn a voňavé. Dôležité je vybrať správny prací prípravok, voľbu nastavenia pracieho programu a naplnenie bubna práčky.
Nemusíš sa báť, že by ekologicky šetrné prostriedky boli menej účinné. Naopak. Pracie prostriedky Eurona majú omnoho viac aktívnych pracích látok, prádlo vyperú prekrásne, je po nich už bez šedého nádychu a ani nie je zanesené zle rozpusteným práškom.
Efektívnosť a silu pracích prípravkov od Eurony nepoznáš však hneď pri prvom vypraní, pretože zvyšky predchádzajúcich pracích práškov sa musia najskôr postupne z textílií praním odstrániť. Buď trpezlivá. Trvá to zhruba 4 pracie cykly a potom prádlo bude zrazu ako vymenené , voňavé a vzdušné.
Čisté práčka je základ prania. Myslím si, že úplne darmo môžeme očakávať čisté prádlo len na základe vloženia pracieho prášku. Pretože v práčke neustále zostáva vlhko, tvoria sa v nej plesne, usádzajú sa v nej zvyšky z komerčných pracích prostriedkov i z textílií, ktoré sme prali. Takže v skutočnosti pranie spúšťame už v špinavej vode z práčky.
A tomu chceme predísť. Čistiť práčku odporúčam pri používaní komerčných práškov aspoň raz za 3-4 mesiace. Mne pri tom pomáhali na začiatku ročné obdobia. Možno pri prechode z iných pracích prípravkov na nové pracie prípravky Eurona budeš prvý krát potrebovať použiť aj viac kusov Eurona čističa práčky, ak si svoju práčku ešte predtým vôbec nikdy nečistila.
Nezabudni vyčistiť taktiež filter, tesniacu gumu a priehradku na prášok – tu všade sa najviac usádza pleseň a drobné nečistoty.
Dobrá správa je, že keď začneš prať v Eurone, tak aj čistiť práčku bude treba preventívne už iba raz do roka.
V bežne dostupných komerčných práškoch z obchodu ( bohužiaľ aj v tých detských) sa nachádza zmes agresívnych látok ako sú formáldehydy, fosfáty, chlór ale aj plnidlá. A práve plnidlá sú veľmi ťažko rozpustné látky, ktoré zostávajú po vypratí ako v odevoch tak aj v práčke, čo spôsobuje zanášanie, šedosť a útlm farby látok. Ich hlavnou úlohou je zväčšiť iba objem pracieho prostriedku tak, aby ľudia mali dobrý pocit pri kúpe prípravkov z toho, že si z obchodu odnesú veľké balenie pracieho prípravku za málo peňazí.
Medzi plnidlá patrí hlavne sóda bicarbóna alebo obyčajná soľ. U tých najlacnejších práškov sa môžeš stretnúť v zložení aj s na jemno mletými husími brkami či s drvenou kriedou.
Plnidlá= látky, ktoré nemajú žiaden prací význam, robia iba dojem veľkého objemu. Preto musíte dávkovanie pri takýchto bežných práškoch dávkovať oveľa viac než je nutné. Čím viac sú naše práčky úspornejšie, tým viac sa to potom prejaví vo vlákne látky a zároveň aj prichádzajú prvé kožné problémy.
Vieš prečo? Skús sa niekedy pozrieť do svojej práčky. Vodu pomaly poriadne ani nevidíš, bielizeň vo vode niekedy ani nestihne byť dobre ponorená, len sa v nej tak máča. Vyžmýkať preto veľkú dávku pracieho prášku z prádla je vlastne nemožné.
Po vysušení prádlo nosíme cez deň na tele a najhoršie svrbenie potom prichádza v noci, keď sa naše telo zahreje, lebo tieto látky začnú byť teplom aktívne.
Eurona vo svojich pracích prípravkoch plnidlá nepoužíva. Od januára 2017 sa okrem certifikácie EKOLOGICKY ŠETRNÝ PRÍPRAVOK stala tiež nositeľom európskej značky EKOLABEL, kde pracie prípravky prešli náročnými testami a skúškami ich pracej účinnosti už pri veľmi malom dávkovaní v porovnaní s komerčnými bežnými pracími prípravkami.
Preukázali aj svoju vysokú kvalitu, že nie sú toxické pre vodné prostredie a sú celkovo šetrné k životnému prostrediu. Sú bez fosfátov, chlóru, formáldehydov a perborátov, nie sú testované na zvieratách.
Trvalo mi chvíľu, kým som si na pranie s Euronou zvykla. Dôležité pre mňa bolo naučiť sa správne dávkovanie. U pracích práškov na 4-5 kg bielizne stačí zarovnaná biela malá odmerka tzn. 30 ml( alebo polovica modrej odmerky).
Prášok pripravený v bielej odmerke treba vsunúť do „balónika“, ten dávame potom do práčky medzi prádlo.
S práškami perieme od 40°stupňov a vyššie. prášok je účinnejší ako gél, hodí sa na veľmi znečistenú bielizeň, na svetlú a bielu bielizeň, pretože ju lepšie udržuje dokonale bielu.
Pracie gély sú naopak šetrnejšie k bielizni,no ich pracia účinnosť je nižšia. Hodia sa na každodenné pranie bežne mierne zašpinenej bielizne. Sú vhodnejšie na tmavú, čiernu, športovú, vlnenú či farebnú bielizeň.
Pred použitím ich vždy ešte treba pretrepať, aby sa zmiešali všetky aktívne zložky. Dávkovanie gélu je na 4-5 kg bielizne 20ml do malej bielej odmerky.
Tip: práčku nepreplňuj, naplň ju len do trištvrte bubna. Pri preplnenej práčke môže dôjsť k väčšiemu odieraniu bielizne, k strate farebnosti v oblasti švov a zipsov.
Pre bielizeň i práčku je ideálne pracie gély a prášky striedať. Pre tablety a kapsule platí to isté, čo pre prášky a gély, len si za ne zaplatíme vždy viac, keďže platíme za pohodlnejšie dávkovanie. Alergikom a astmatikom odporúčam z pracích prípravkov Eurony vybrať si prípravky určené na pranie detskej bielizne a bielizne pre citlivú pokožku s obsahom Aloe vera.
Ako pri všetkom, aj pri dávkovaní platí v Eurone pravidlo, že menej je viac. Odporúčam sa na začiatku držať dávkovania uvedeného na obale alebo v katalógu, a postupne dávkovanie znižovať, až si nájdete to správne pre svoju práčku aj podľa tvrdosti vody.
Ja mám doma odskúšané, že na našu 5kg práčku stačí 20ml pracieho gélu alebo 20ml prášku taktiež aj z aviváže pridávam 20 ml na jedno pranie.
je zmäkčujúci prípravok a v Eurone máme aviváž 8x koncentrovanú, čo znamená, že 1 liter takejto aviváže sa vyrovná účinnosťou až k 8 l bežnej komerčnej aviváže.
Svojou silou si vystačí na 55 praní a na výber je pestrá paleta 30 jedinečných vôní. Pri ručnom praní odporúčam najskôr malé množstvo aviváže rozpustiť v nádobke s teplou vodou a následne ju pridať k prádlu.
Nežmýkaj prádlo na vysoké otáčky – pracie prípravky aj aviváž od Eurony už v sebe obsahujú zložky ktoré podporujú mäkkosť a chránia textilné vlákna.
Keď však budeš používať viac než 800 ot./min, vlákna zbytočne poškodzujete a vôňa aviváže môže stratiť na svojej intenzite.
Pri dodržiavaní odstreďovania na 800 ot./min si zároveň eliminuješ aj potrebu žehlenia. Zlož prádlo hneď po uschnutí a máš ušetrený čas, ktorý by si inak trávila nad žehlením. Alebo ak máš potrebu žehliť, môžeš použiť pohotovostnú tekutú žehličku s ktorou zvládnu žehlenie i deti.
Tekutá žehlička ako spray sa jednoducho iba striekne na pokrčené bavlnené prádlo, uhladí sa rukami a je vyžehlené. Zatiaľ som tento zázrak našla iba v Eurone.